Skip to content Skip to footer

Witraż z ks. Ignacym Kłopotowskim

Witraż z ks. Ignacym Kłopotowskim

28 maja 2023 r., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w parafii Chrystusa Króla w Lublinie zostały pobłogosławione nowe witraże. Na jednym z nich jest przedstawienie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego z różańcem w ręku.

Uroczystość odbyła się na sumie o godz. 12.00. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który tego dnia kończył wizytację kanoniczną parafii i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Eucharystię koncelebrowali ks. proboszcz Dariusz Jaworski oraz ks. Marek Warchoł – kustosz sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej (budowniczy kościoła Chrystusa Króla i poprzedni proboszcz). Obecni byli kanclerz kurii ks. Adam Jaszcz oraz ks. wikariusz Cezary Ścisłowski, który przygotował młodzież do bierzmowania.

NOWI ŚWIĘCI UWIECZNIENI NA WITRAŻACH

Pobłogosławienia nowych witraży wykonanych przez Atelier Dendys w Lublinie dokonał abp Stanisław Budzik w asyście ks. proboszcza Dariusza Jaworskiego. Jeden z witraży przedstawia rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej, którą 24 marca 1944 r. Niemcy w bestialski sposób zamordowali za pomoc udzielaną prześladowanym Żydom. Beatyfikacja Rodziny Ulmów jest zaplanowana na 10 września 2023 r. Będzie to pierwsze w historii Kościoła wyniesienie do chwały błogosławionych całej rodziny: rodziców i ich siedmiorga dzieci, w tym jeszcze nienarodzonego. Na drugim witrażu są wizerunki czterech błogosławionych: Ignacego Kłopotowskiego, Marii Karłowskiej, Stefana Wyszyńskiego i Marty Wołowskiej (od lewej). Pomysłodawcą tematyki witraży jest ks. Dariusz Jaworski. Ksiądz Proboszcz chciał, aby w kościele były podobizny Założycieli zgromadzeń apostołujących na terenie parafii. Jeden witraż połączył więc współpracujących w Lublinie bł. Ignacego i bł. Marię (pasterkę), obecnego przez trzy lata w tym mieście bp Stefana oraz urodzoną na terenie parafii katedralnej bł. Martę (niepokalankę, zamordowaną przez Niemców również za pomoc Żydom).

Nowe witraże są darem parafian. Na prośbę abp. Stanisława Budzika wierni zostali przygotowani do uroczystości tydzień wcześniej, we Wniebowstąpienie. Tego dnia kapłani w czasie kazań przedstawili sylwetki i duchowość świętych.

Na uroczystość przyjechały m. Brygida Olędzka oraz siostry loretanki z Warszawy: s. asystentka Wioletta Ostrowska, s. ekonomka Zuzanna Chomka, s. Marzena Siębor (z Garwolina), s. Bronisława Koszewska, s. Paula Sawczuk i s. Katarzyna Szypulewska. Były też obecne s. Maryla s. i Irina, które od lat mieszkają przy ul. Hiacyntowej 4 w Lublinie. W uroczystości brały udział również Siostry Pasterki od Opatrzności Bożej wraz z ich przełożoną generalną m. Gracjaną Zborałą.

OBECNOŚĆ SIÓSTR LORETANEK W LUBLINIE

Siostry loretanki od 35 lat są związane z Lublinem. Posługują, modlą się i mieszkają w mieście, w którym Ojciec Założyciel zostawił – jak sam powiedział przed wyjazdem do Warszawy – swoje serce. Pierwsze siostry posługujące w Lublinie opiekowały się chorymi właścicielami domu – państwem Szajukami, następnie – chorymi w hospicjum, a od ostatnich kilkunastu lat siostry udzielają się w parafii Chrystusa Króla i pracują w Wydawnictwie „Gaudium”, a więc w apostolstwie, dla którego bł. Ignacy Kłopotowski założył nasze Zgromadzenie. W ten sposób częściowo spełnia się pragnienie Ojca, który powiedział, że kiedyś siostry będą apostołowały słowem drukowanym w wielu diecezjach.

Błogosławiony ks. Ignacy już za życia obiecał, że będzie nam z nieba pomagał. Niech to zapewnienie będzie zachętą do powierzania Bogu przez jego wstawiennictwo naszych radości, kłopotów i próśb. A nowy witraż niech nam i wiernym z Lublina, którzy będą się modlili w kościele lub chodzili ulicą bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, przypomina, że jest święty, który chce być naszym orędownikiem w niebie.

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]