Skip to content Skip to footer

Daję słowo

Daję słowo

Film dokumentalny o niezwykłej działalności Sióstr Loretanek, które swoim powołaniem niosą pomoc najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym, ludziom starszym oraz dzieciom.

Historia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej sięga 1920 roku. Jego założycielem był błogosławiony ks. Ignacy Kłopotowski – ówczesny kapłan archidiecezji warszawskiej. Osiem lat później ks. Kłopotowski kupił kawałek ziemi nad rzeką Liwiec, położonej kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. Niedługo potem urzędowo nadano miejscowości nazwę Loretto (od włoskiego Loreto, gdzie znajduję się sanktuarium Santa Casa, miejsce kultu maryjnego, z tzw. Świętym Domkiem). To właśnie tam powstało Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej, które do dziś przyciąga pielgrzymów z różnych stron.

Fundament duchowości Sióstr Loretanek stanowiła nauka s. Benedykta, a najważniejszą jej częścią był kult Matki Bożej. Celem ich działalności miało być podejmowanie najpilniejszych potrzeb Kościoła – wtedy, zdaniem księdza Kłopotowskiego była to pomoc najbardziej potrzebującym, ale też działalność wydawnicza. Ogromną siłę dostrzegał on bowiem w słowie drukowanym. Dziś Siostry kontynuują tę misję. Obecnie w Loretto mieści się klasztor, dom nowicjatu, dom dla osób starszych oraz domy rekolekcyjne, wypoczynkowe i kolonijne. Oprócz tego Siostry prowadzą działalność wydawniczą, nie tylko w Polsce, ale również w Rumunii, w Ukrainie i we Włoszech.

UDOSTĘPNIJ

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]