Skip to content Skip to footer

Zwiedzanie Torunia i dzieł prowadzonych przez o. Tadeusza Rydzyka

Zwiedzanie Torunia i dzieł prowadzonych przez o. Tadeusza Rydzyka

17 sierpnia 2023 r. 14-osobowa grupa sióstr ze wspólnot z domu generalnego z Warszawy, z Loretto, z Baia Mare oraz z Pessano udała się do Torunia. Był to wyjazd rekreacyjno-formacyjny.

Po Toruniu oprowadzała nas Ewa – mieszkanka tego pięknego miasta, która w barwny sposób, poprzez legendy, pragnęła przekazać nam jak najwięcej treści, choć czasu było mało na tak bogatą historię miasta. Zdążyłyśmy zwiedzić kilka ulic, które zachowały w swojej XIII-wiecznej historii bramy miasta i jedną z najwyższych katedr w Europie – Kościół Świętojański.

Później pojechałyśmy na Mszę Świętą do Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, gdzie przyjął nas sam kustosz tego miejsca o. Andrzej Laskosz CSsR oraz dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk. Bezpośrednio po Mszy Świętej uczestniczyłyśmy w nabożeństwie do Matki Bożej. Procesja z figurą Maryi prowadziła nas wokół sanktuarium, gdzie znajdują się płaskorzeźby przedstawiające Matkę Bożą z różnych zakątków świata. Poznałyśmy również żywot św. Gerarda, redemptorysty, który zajmuje duchowo ważne miejsce w tej parafii, a jest między innymi patronem dobrej spowiedzi i matek oczekujących potomstwa oraz proszących o nie.

Po obiedzie w stołówce Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oglądałyśmy budujący się obiekt przyszłego Muzeum „Pamięć i Tożsamość” oraz geotermy ocieplające miasto. Później udałyśmy się z Ojcem Dyrektorem Tadeuszem do Muzeum Pamięci Narodowej, gdzie wspomina się miejscowości dotknięte cierpieniami II wojny światowej i wymienione są nazwiska tych, którzy pomagali i ratowali Żydów w tym czasie, wśród których jest jedna z naszych sióstr: s. Weronika Pawelec. Niedaleko tego miejsca są tężnie solankowe, gdzie odpoczęłyśmy trochę w upalny dzień i gdzie każdy może przyjść i zażywać zdrowego powietrza z tych solanek.

Na koniec dotarłyśmy do budynków Telewizji Trwam i do Radia Maryja również w towarzystwie Ojca Dyrektora T. Rydzyka. Zobaczyłyśmy najpierw, jak funkcjonuje i ewangelizuje Telewizja Trwam, rozmawiając chwilę z pracownikami i przechadzając się po studiach telewizyjnych, a także modliłyśmy się modlitwą Anioł Pański, towarzysząc z widowni ojcu prowadzącemu na antenie, na krótko przed emisją kolejnego programu. Na sam koniec odwiedziłyśmy siedzibę Radia Maryja. Zaczęłyśmy od kapliczki Maryjnej, gdzie wszystko się zaczęło, w miejscu, gdzie o. Tadeusz Rydzyk stawiał pierwsze kroki w swoim posłannictwie. Stamtąd też transmitowany jest wieczorny różaniec w Telewizji Trwam z wystawionym Najświętszym Sakramentem. Zobaczyłyśmy i dowiedziałyśmy się, jak funkcjonuje Radio Maryja w łączności z Telewizją Trwam, mądrze wykorzystując swoje zasoby. Poznałyśmy niektórych pracowników, a oprowadził nas o. Grzegorz Mój, redemptorysta, pracujący na co dzień w Radiu Maryja, który szczodrze darował nam swój czas. Po serdecznej rozmowie z o. Rydzykiem wieczorem wyruszyłyśmy w drogę powrotną do naszych wspólnot, dziękując Bogu za wspólnie i radośnie spędzony czas.

s. Assunta CSL

UDOSTĘPNIJ

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]