Zbliża się dzień 11 listopada, kiedy to ponownie zostanie zapalona Świeca Niepodległości, czyli inaczej Świeca Piusowa. Jej historię utrwalił bł. ks. Ignacy Kłopotowski i Siostry Loretanki, wydając w 1928 r. broszurkę „Świeca Piusowa w Archikatedrze Warszawskiej”.
Broszurka została wydana z racji 10-lecia odzyskania niepodległości i zawierała kazanie bp. Sebastiana Pelczara wypowiedziane w Archikatedrze Warszawskiej w 1920 r. po przewiezieniu świecy do Polski.
Świeca ta po raz pierwszy została zapalona w Rzymie 29 czerwca 1867 r. podczas uroczystości kanonizacyjnej św. Jozafata Koncewicza. Papież Pius IX, miłośnik Polaków, ustanowił w Rzymie Kolegium Polskie, kiedy Polski nie było na mapach świata i też dawał Polakom nadzieję na odzyskanie niepodległości. To on po uroczystości kanonizacyjnej oddał świecę delegacji polskiej, prosząc, aby ją przechowano w Kolegium Polskim w Rzymie do czasu odzyskania niepodległości, a potem aby przewieziono ją do wolnej Polski.
Świecę tę przywieźli z Rzymu nasi kardynałowie: Aleksander Kakowski i Edmund Dalbor w styczniu 1920 r. Została uroczyście wprowadzona do Archikatedry Warszawskiej i paliła się w czasie Mszy świętej, na której kazanie wygłosił bp Sebastian Pelczar – uczestnik uroczystości kanonizacyjnej św. Jozafata Koncewicza w Rzymie. Nawiązał on w swoim kazaniu do słów Piusa IX z 1867 r. i podał historię świecy. Kazanie to wiernie odnotował bł. ks. Ignacy Kłopotowski – wydawca z tamtych lat, a osiem lat później wydał broszurkę w Drukarni Loretańskiej.
Świeca ta wraz z wydaną broszurką przechowywana była w Archikatedrze Warszawskiej, a w czasie II wojny światowej dla bezpieczeństwa została przeniesiona do Kościoła Seminaryjnego na Krakowskim Przedmieściu. Przeleżała ona mało znana do 2018 r. Zbliżające się 100-lecie niepodległości stało się motywem renowacji świecy wykonanej z czystego pszczelego wosku i ukazaniu jej światu.
Została ona ponownie uroczyście zapalona w 2018 r. w świątyni Opatrzności Bożej podczas Święta Dziękczynienia i następnie 11 listopada.
Świeca ta zyskała nowy tytuł – Świecy Niepodległości i jest uroczyście zapalana podczas corocznego Święta Niepodległości.
Broszura z 1928 r. jest podstawowym źródłem informacji dotyczących historii Świecy Niepodległości.
s. Klara CSL