Skip to content Skip to footer

Fatimskie wynagradzanie w Loretto

Fatimskie wynagradzanie w Loretto

Serce Matki zawsze czeka i przyjmuje, szczególnie tych, którzy doświadczają trudności i pokus. Jest też w nim miejsce dla tych, którzy chcieliby po prostu ucieszyć się ze spotkania.

W dzień fatimski – 13 maja – zebraliśmy się na XIV Pielgrzymce czytelników miesięcznika „Różaniec” i Rodziny Loretańskiej. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Przy Sercu Matki” Do Loretto koło Wyszkowa przybyło prawie dwa tysiące pielgrzymów, by odpocząć w leśnym sanktuarium nad „Liwcem. Słoneczna pogoda pozwoliła bez przeszkód przeżyć spotkanie z Maryją.

Po Godzinkach, powitaniach i słowie do Rodziny Loretańskiej wyruszyliśmy na procesję, aby z różańcem w ręku wynagradzać Bogu zgodnie z poleceniem fatimskiej Pani. Stacjami tajemnic były kluczowe w Loretto miejsca: figura św. Józefa, kaplica narodzenia Pańskiego, grota Matki Bożej z Lourdes i figura bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego – twórcy wydawnictwa i założyciela sanktuarium nad Liwcem.

WYNAGRADZAĆ Z POKORĄ

Zwieńczeniem procesji była konferencja, w której o. Andrzej Bielat OP, jeden z autorów naszego miesięcznika, zauważył, że pokuta była nieznana starożytnym poganom, bo bez prawdy o miłosierdziu Bożym nie mogli jej zrozumieć. To my, którzy uwierzyliśmy w Jezusa Miłosiernego, możemy pokutować za siebie i wynagradzać Bogu za innych. Dominikanin ukazał, jak fatimska pobożność oczyszcza naszą religijność: „Módlcie się, pokutujcie i wynagradzajcie, żeby wasza modlitwa nie była rytualna, żeby nie stała się kupczeniem z Bogiem, żebyście nie gardzili grzesznikami, i żebyście nie ulegli pokusie paraliżującego lęku przed końcem świata”.

Kaznodzieja przestrzegał też przed „pobożną” pychą i indywidualizmem: „Wynagradzanie za grzeszników wynika z wiary w świętych obcowanie! Wynagradzaj bez poczucia wyższości nad grzesznikami, bo to Bóg uchronił cię od złych rzeczy i wcześniej wyciągnął cię z twojego «bagienka». Wynagradzaj za tych, którzy do tej pory nie zostali wyciągnięci, bo Bóg z twoją pomocą chce ten cud uczynić!”.

POWIERZYĆ SIĘ PANU

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza Święta, której przewodniczył ks. Szymon Mucha. Redaktor naczelny „Różańca” przypomniał o wartości ofiary w naszym życiu duchowym, nawiązując do św. Karola de Foucauld: „Mój Ojcze, powierzam się Tobie. Uczyń ze mną, co zechcesz. Cokolwiek uczynisz ze mną, dziękuję Ci”. Zwrócił też uwagę na kluczowe miejsce Rosji i jej nawrócenia w orędziu fatimskim, co w świetle ostatnich wydarzeń staje się dla nas coraz bardziej zrozumiałe.

Nie zabrakło czasu na miłe spotkania przy ciepłym posiłku wydawanym z uśmiechem przez loretańskich wolontariuszy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „strawa duchowa”, czyli książki naszego wydawnictwa. Momentem wyciszenia na drogę powrotną było nabożeństwo uwielbienia zakończone Koronką do Bożego Miłosierdzia. Modlitwę prowadził zespół muzyczny znany z pierwszomiesięcznych Mszy Świętych o godz. 16.00 w Loretto.

W imieniu naszej redakcji dziękuję za Waszą obecność i wspólną modlitwę. Do zobaczenia za rok!

s. Gemma Misiuk CSL

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]