Skip to content Skip to footer

Adwentowe Warsztaty Modlitwy i Spotkanie

Adwentowe Warsztaty Modlitwy i Spotkanie

Jak rozpocząć Adwent? Z modlitwą! Tylko co, jeśli na tej modlitwie mamy mnóstwo rozproszeń i ostatecznie stwierdzamy, że chyba nie potrafimy się modlić? Co jeśli wydaje nam się, że Pan Bóg nas nie słyszy, a pomimo prób trudno nam „dobrze się modlić”, tak bez rozproszeń, bez załatwiania w głowie tysiąca spraw. Na te i inne pytania odpowiadaliśmy na Adwentowych Warsztatach Modlitwy w Loretto (2 grudnia 2023 r.). Pytając się nawzajem, co nam pomaga w rozmowie z Bogiem, często padało stwierdzenie, że cisza, skupienie, czas specjalnie na to zarezerwowany.

Loretto stało się dla nas takim właśnie miejscem, gdzie mogliśmy we wspólnocie, jak i na indywidualnym spotkaniu podczas adoracji, porozmawiać z Tym, który „jest naszym światłem i zbawieniem”. Ks. Michał Pierzchała, który nas w te rozważania o modlitwie wprowadził, poprzez formę warsztatową, dał nam możliwość dyskusji i osobistego dojścia do tego, czym dla każdego z nas jest modlitwa.

W gronie kameralnym, ale jakże bardzo rozśpiewanym, po prostu odpoczywaliśmy, wzajemnie się umacniając. Warsztaty nie były typowym rozwiązaniem każdego naszego problemu z modlitwą, ale nakierunkowywały nas na rzeczywiste spotkanie z Bogiem, pokazały, że przed Nim nie musimy stawać idealni, ale po prostu tacy, jacy jesteśmy i z tym, co aktualnie przeżywamy. Dzień minął nam w oka mgnieniu i po kolacji powróciliśmy do swoich domów, jednak niedosyt, który pozostał, zachęca nad do udziału w kolejnych rekolekcjach w Loretto.

  • 19-21 stycznia – Pociągnij mnie za sobą! Pobiegnijmy! Pnp 1,4
  • 16-18 lutego – Eucharystia – od poczucia obowiązku do tęsknoty za spotkaniem
  • 17-19 maja – Weekend od Boga

A już w poniedziałek, 4 grudnia, czekało nas kolejne spotkanie Młodych z Loretto. Tym razem w domu sióstr loretanek na warszawskiej Pradze. Rozpoczęliśmy, można już tak powiedzieć tradycyjnie, adoracją. Kolejnym punktem było świadectwo powołania zakonnego naszego gościa – s. Maciei, loretanki. Słuchaliśmy jej z zapartym tchem, by nie uronić nawet słowa. Był to dla nas żywy przykład tego, jak Pan Bóg troszczy się o człowieka, jak o niego walczy i prowadzi do siebie drogą niekiedy dla nas trudną i niezrozumiałą. Świadectwo to utwierdziło nas w tym, że Chrystus realnie o nas zabiega, i skłoniło do refleksji nad życiem każdego z nas i naszą relacją z Nim. Na koniec spotkania zajęliśmy się pracą twórczą, czyli tworzeniem bożonarodzeniowych kartek. Kreatywność była wielka, a kartki zachwycały pomysłami i różnorodnością.

Nie zapomnimy też rozgrywek pingpongowych…

Czekamy już na następne spotkanie, na którym 7 stycznia 2024 r. podzielimy się ze sobą opłatkiem.

s. Gemma CSL

UDOSTĘPNIJ

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]