Tegoroczne spotkanie katechetek i przedszkolanek w naszym zgromadzeniu rozpoczęło się 28 grudnia 2023 r. Mszą Świętą w domu generalnym w Warszawie na Pradze Północ o godz. 15.00 po Koronce do Miłosierdzia Bożego, którą odmawiałyśmy wspólnie z dziećmi i młodzieżą oraz opiekunami naszej praskiej świetlicy środowiskowej „Dom Ojca Ignacego”.
Mszę Świętą celebrował i kazanie wygłosił o. Dominik Zamiatała CMF. Kazanie było bardzo interesujące, gdyż dotyczyło naszego ojca założyciela – bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego i zgromadzenia. Ojciec podkreślał ważność, mądrość i potrzebę kobiet, w tym sióstr zakonnych w Kościele, do odrodzenia i przekazywania wiary w narodzie. Potrzebę tę rozumiał nasz Ojciec Założyciel, dlatego często przekazywał rozpoczęte przez siebie dzieła siostrom zakonnym i na końcu założył nasze zgromadzenie.
POZNAJEMY NASZEGO OJCA
Po Mszy Świętej spotkałyśmy się wraz z Matką Generalną – s. Brygidą i s. asystentką Wiolettą oraz o. Dominikiem na spotkaniu opłatkowym. Przy kawie i herbacie ojciec Dominik przybliżył ciekawostki historyczne o naszym ojcu założycielu, a następnie nas pożegnał. Zostały same siostry katechetki i przedszkolanki z Matką i s. Asystentką, gdzie dzieliłyśmy się wszystkie swoją pracą zawodową: sukcesami i trudnościami. Następnie spożyłyśmy kolację i część sióstr przejechała na nocleg do Loretto, gdyż kolejny punkt spotkania katechetek i przedszkolanek zaplanowany był w Loretto.
WARSZTATY BIBLIODRAMY
29 grudnia 2023 r. dołączyłyśmy do Jutrzni i Mszy Świętej w sanktuarium w Loretto wraz z siostrami domowymi. O. Jerzy Grzanka, sercanin biały, celebrował Mszę Świętą i wygłosił krótkie kazanie. Po wspólnym śniadaniu zwiedziłyśmy nowo utworzoną wystawę dzwonków. Po krótkiej przerwie odbyło się szkolenie formacyjno-warsztatowe bibliodramy o tematyce: „Praca i modlitwa w oparciu o fragment z Pisma Świętego o Marcie i Marii Łk 10, 38-42”. Bibliodramę prowadziła s. Salomea Sarnacka CSL wraz z panią Agnieszką Opałką. W warsztaty bibliodramy włączyła się również i aktywnie uczestniczyła s. Asystentka. Wszystkie siostry katechetki, przedszkolanka i s. Asystentka bardzo pięknie włączyły się i z ogromnym zaangażowaniem, aktywnie oraz twórczo uczestniczyły w warsztatach.
Co to jest bibliodrama?
Bibliodrama to odczytywanie Słowa Bożego we wspólnocie z użyciem kreatywnych metod dramowych, plastycznych, ruchowych. Bibliodrama angażuje całego człowieka: sferę cielesną, psychiczną i duchową, i dlatego nie pozostawia obojętnym na działanie Słowa Bożego.
Uczestnicy warsztatów poprzez odgrywanie scenek, tworzenie gestów, poprzez ruch i słowo wpisują doświadczenie swojego życia, swoje egzystencjalne pytania, w krąg doświadczeń bohaterów biblijnych. Bibliodrama angażuje najgłębsze przestrzenie naszego „ja”, konkretność historii naszego życia oraz pozwala nam w twórczy a przez to autentyczny sposób wejść w głębsze poznanie nas samych w świetle Słowa Bożego. Uczy nas zatem szerszego patrzenia na drugiego człowieka i na siebie samą.
Pozwala osobiście przeżywać sceny biblijne, umożliwia ich głębsze zrozumienie. Istotnym elementem bibliodramy jest ruch, który „wyzwala zmiany punktu widzenia i odchodzenia od tego co stare i znane, do tego co nowe i nieznane” (ks. Romuald Jaworski). W bibliodramie ważne jest spowolnienie, wyciszenie, uważność na to co przeżywamy i odkrywamy. Ważne są uczucia, odczucia, to, co się w nas pojawia, co nas porusza. Tekst biblijny jest otwarty tzn. do każdego przemawia inaczej, indywidualnie. Warsztat jest po to, aby spotkać się ze Słowem, z sobą, z siostrami w świetle Słowa Bożego, by zintegrować się wewnętrznie, ponieważ im bardziej będę spójna wewnętrznie, tym lepiej mogę kochać i służyć drugiemu człowiekowi.
OWOCE SPOTKANIA
Drugi blok popołudniowych warsztatów bibliodramy zakończył się adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy w Betlejemce, gdzie każda Siostra w sposób symboliczny oddała Panu Jezusowi to co chciała zostawić kładąc u stóp ołtarza różnego rodzaju kamienie. Z koszyka natomiast losowała serce, na którym znajdowała się obdarowująca myśl z Pisma Świętego. Podczas podsumowania bibliodramy i spotkania wszystkie siostry podkreślały ogromne zadowolenie, radość z otwarcia się sióstr, zaufanie, możliwość bliższego poznania się wzajemnego oraz metody, która porusza do głębi człowieka, gdyż angażuje go intelektualnie, duchowo i religijnie. Praca nad Ewangelią o nawiedzeniu Jezusa w domu Marty i Marii wzbudziła wiele emocji, ogrom różnych spostrzeżeń, doświadczeń i bogactwa. Na zakończenie i podsumowanie tegorocznego spotkania katechetek matka Brygida wygłosiła krótką konferencję o katechetach, referując przeczytaną książkę Damiana Stachowiaka CR „Nikt nie rodzi się wychowawcą. 10 inspiracji na podstawie myśli pedagogicznej ks. Pawła Smolikowskiego CR”. Matka wypunktowała bardzo cenne spostrzeżenia ojców, których metody pracy w katechezie opisał współbrat w wyżej wymienionej książce.
Na zakończenie ustaliłyśmy kolejne spotkanie na 1-3 maja 2024 r. i wspólną kolacją z siostrami z Loretto zakończyłyśmy tegoroczne spotkanie tzw. Sióstr Katechetek.
s. Aurelia Krupińska CSL
s. Salomea Sarnacka CSL