Skip to content Skip to footer

Śp. s. Maria Agata Helena Koronkiewicz

Śp. s. Maria Agata Helena Koronkiewicz

Dnia 19 kwietnia 2023 r. została powołana do wieczności s. Maria Agata Helena Koronkiewicz ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Przeżyła 94 lat życia, z czego 71 w powołaniu zakonnym. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 21 kwietnia 2023 r. w Loretto k. Wyszkowa. Siostry Loretanki proszą o modlitwę za zmarłą Siostrę.

Siostra M. Agata Helena Koronkiewicz urodziła się 8 września 1929 r. w Żarnowie k. Augustowa w rodzinie Jana i Pauliny z domu Prawdzik. Jej ojciec był rolnikiem i prowadził własne gospodarstwo, a matka pomagała mu i poświęcała swe siły w trosce o dom i wychowanie siedmiorga dzieci.

Zarówno Helena, jak i jej starsza siostra Jadwiga, również loretanka (imię zakonne Bernarda), wychowywały się w atmosferze głęboko religijnej. Od lat dziecięcych Helena żywiła pragnienie wstąpienia do klasztoru.

Mając 21 lat, 21 czerwca 1950 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Loretanek w Warszawie przy ul. J. Sierakowskiego 6. Tego samego roku 10 grudnia rozpoczęła postulat. Wówczas też chodziła do szkoły, kończąc siódmą klasę Ogólnokształcącej Szkoły Podstawowej dla Pracujących nr 16 w Warszawie. Nowicjat rozpoczęła 14 sierpnia 1951 r., pierwszą profesję złożyła 15 sierpnia 1952 r., a śluby wieczyste 2 lutego 1960 r. w Warszawie na Pradze na ręce przełożonej generalnej matki Cherubiny Zagajewskiej.

W pierwszym roku po profesji zakonnej ukończyła roczny kurs katechetyczny w domu sióstr Rodziny Maryi przy ul. Hożej w Warszawie, a po złożeniu ślubów wieczystych 4-miesięczny Kurs Przysposobienia w Gospodarstwie Domowym w Pniewach u sióstr urszulanek SJK.

Praca w kuchni była przez długie lata jej życia głównym zajęciem w Zgromadzeniu. Posługiwała w wielu placówkach zakonnych: w Żegiestowie, Krynicy, Włodawie, Górze Puławskiej, w dom głównym w Warszawie na Pradze, w Mińsku Mazowieckim (parafii i klasztorze), zakładzie DPS dla Dorosłych Caritas w Warszawie przy ul. K. Wójcika 18 i w Konstantynowie. Pełniła również zadania zakrystianki w parafii św. Floriana w Warszawie, w parafii Narodzenia NMP w Warszawie na Lesznie, a także w Żegiestowie. Posługiwała też przy gościach, w introligatorni, była furtianką i refektarką w domu głównym w Warszawie. W parafii Narodzenia NMP w Warszawie na Lesznie prowadziła w niedziele lekcje religii dla dzieci przedszkolnych, a we Włodawie przygotowała 99 dzieci do Pierwszej Komunii świętej.

Od 1992 r. przebywała w Loretto, opiekując się najpierw swoją rodzoną siostrą Wincentą i wykonując prace ręczne na drutach, a po jej śmierci od 14 sierpnia 2000 r. pomagała w pracach domowych.

Jubileusz 25-lecia ślubów zakonnych przeżywała 21 sierpnia 1977 r. w Żegiestowie, natomiast 50-lecie 31 lipca 2002 r. w Loretto.

Siostra Agata była osobą pogodną, cichą, dobrą, zakonną, promieniującą pokojem i łagodnością. Na jej twarzy często gościł uśmiech; była dobra tak, jak głosiło jej imię. Z wielką miłością i nadzieją zawsze patrzyła na najmłodsze członkinie Zgromadzenia.

Do spraw trudnych, choroby, cierpienia czy niedomagań starszego wieku, podchodziła ze spokojem i zgodą na to, co Pan Bóg daje. Wielką wagę przykładała także do modlitwy, a szczególnie wspólnotowej.

Jej ulubionym dodatkowym zajęciem było robienie na drutach. Tej umiejętności nauczyła się na początku swej formacji. Z jej rąk wychodziły ciepłe szale, rękawiczki, czapki, włóczkowe kapcie, które z wielką radością rozdawała wszystkim siostrom i innym potrzebującym. Jeszcze niedawno jej robótki znacznie zasiliły loretańską loterię fantową.

W swoim życiorysie z 1967 r. s. Agata napisała: „Dzięki Ci, Boże, za powołanie zakonne i wszystko, co otrzymałam w życiu zakonnym oraz błagam Cię, Jezu, dopomóż mi wytrwać do końca w tym świętym stanie zakonnym”. W podaniu zaś o złożenie ślubów prosiła: „Pragnę mimo mojej niegodności wiernie służyć Bogu w tym Zgromadzeniu i wiernie zachować swoje śluby”.

26 marca 2023 r. z powodu udaru trafiła do szpitala w Wołominie, wcześniej przyjęła sakrament namaszczenia chorych. W Wielki Czwartek 6 kwietnia po nieznacznej poprawie została wypisana do domu. Podczas tej ostatniej choroby najczęściej powtarzała słowa: Jezu, ufam Tobie. Do ostatnich chwil ściskała też w ręku różaniec.

Siostra Agata zmarła 19 kwietnia 2023 r. o godz. 16.00 w swoim pokoju domu św. Józefa w Loretto otoczona siostrami zjednoczonymi na modlitwie. Był to pierwszy dzień rekolekcji zakonnych, które – jak ufamy – odprawia już razem z Jezusem, któremu tak wiernie służyła. Zanim jej ciało zostało zabrane przez zakład pogrzebowy – zgromadzone siostry wraz z przełożoną generalną matką Brygidą Olędzką modliły się przy zmarłej s. Agacie pod przewodnictwem o. Ireneusza Matysiaka SSCC i w obecności ks. Tomasza Sekulskiego MIC, rekolekcjonisty.

Niech Pan da jej wieczną radość, niech odpoczywa w pokoju wiecznym!

UDOSTĘPNIJ

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]