W Loretto 2 czerwca 2024 r. został poświęcony krzyż przydrożny przy wjeździe na teren sanktuarium oraz zostało otworzone muzeum dzwonków.
Na te wydarzenia przybył bp Tadeusz Pikus z Drohiczyna. Przewodniczył Mszy Świętej o godzinie 10:00 w nowym kościele, jak też poświęcił krzyż i razem z przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Loretanek – s. Brygidą Olędzką otworzył nowe Muzeum dzwonków.
Msza Święta
W homilii ks. bp Tadeusz Pikus, nawiązując do niedzielnej Ewangelii, mówił, że trzeba nam na nowo się narodzić, a tym nowym narodzeniem jest chrzest. W ten sposób odniósł się również do okoliczności przyjęcia do wspólnoty Kościoła trójki dzieci: Joanny, Wojciecha i Alicji, które na tej Eucharystii zostały ochrzczone.
Poprzez chrzest jesteśmy wszczepieni w krzew winny – podkreślał Ksiądz Biskup Senior z Drohiczyna. Wydamy owoce, jeśli będziemy w nim trwali. Przez chrzest otrzymujemy życie wieczne, stajemy się dziećmi Bożymi – mówił hierarcha. – Jezus Chrystus zaprasza nas na drogę, która prowadzi do zbawienia. Pyta każdego z nas: „Jeśli chcesz, zaprzyj się siebie, weź swój krzyż”… A my boimy się krzyża i poszukujemy jakiegoś innego wyjścia w naszym życiu, czasem walczymy z nim, wyrzucamy go z przestrzeni naszej codzienności. Ale czy jest inna droga, która prowadzi do życia i zmartwychwstania? – pytał biskup Tadeusz. Jezus Chrystus otwiera nam drogę do życia wiecznego. Jesteśmy glinianymi naczyniami, słabymi, ale ogromna moc płynie z tych naczyń od Boga.
Poświęcenie krzyża
Po Eucharystii nastąpiło poświęcenie krzyża i otwarcie muzeum dzwonków. Pasyjkę Jezusa Chrystusa naszemu zgromadzeniu ofiarował bp Tadeusz Pikus. On też go poświęcił.
Ks. Biskup zaznaczył, że błogosławieństwo krzyża przydrożnego jest aktem religijnym, praktykowanym w katolickiej tradycji. W wielu krajach jest on symbolem wiary oraz miejscem modlitwy. W naszej polskiej tradycji krzyż spotykany jest często przy drogach, przy skrzyżowaniach, jako miejsce kultu. Przebywający do Loretto mogą zatrzymać się przy krzyżu na chwilę modlitwy i refleksji oraz przy nim odnaleźć właściwy kierunek wjazdu do Loretto.
„Niech ten znak przypomina wszystkim pielgrzymom i przechodniom o Twojej, Boże, miłosiernej miłości. Spraw, by ci, którzy tu się zatrzymają, odnaleźli pokój i siłę płynącą z Twojej obecności. Niech ten krzyż przez to błogosławieństwo i pokropienie wodą święconą będzie znakiem naszego zbawienia w Chrystusie” – modlił się Ksiądz Biskup. Matka Brygida zaś podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania, zwłaszcza architektowi Dariuszowi Kraszewski, który nadał ostateczny wygląd krzyża i zaaranżował miejsce oraz zajął się nadzorem nad pracami wykonawczymi.
Otwarcie Muzeum dzwonków
Drugą uroczystością świętowaną tego dnia w Loretto było otwarcie Muzeum dzwonków. Jest to wystawa części kolekcji, którą Zgromadzenie Sióstr Loretanek otrzymało po śp. ks. Antonim Łatko. Ks. Antoni został w 1991 r. cudownie uzdrowiony przez wstawiennictwo bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Cud ten przyczynił się do beatyfikacji Założyciela Sióstr Loretanek. Muzeum dzwonków ks. Antoniego w Szerokiej (Jastrzębie Zdrój) przez wiele lat było największym muzeum dzwonków w naszym kraju, liczyło około 3 tysięcy eksponatów. Większość dzwonków została przywieziona z różnych krajów świata i była darem ludzi. W muzeum znajdowały się dzwonki zrobione z różnych materiałów, między innymi z porcelany, węgla, gliny, ze szkła, z kryształu oraz różnego rodzaju metali. Różne też było ich przeznaczenie: były dzwonki pasterskie, biurkowe, pulpitowe, recepcyjne, dekoracyjne oraz różnego rodzaju dzwonki kościelne: sygnaturki, mszalne, kolędowe.
W czasie otwarcia wystawy w Loretto bp. Tadeusz Pikus podkreślał, że muzeum to nie tylko kolekcja przedmiotów, ale przede wszystkim skarbnica kultury, historii i tradycji. Każdy dzwonek opowiada swoją unikalną historię, przynosząc swym dźwiękiem echo wydarzeń i miejsc, z których pochodzi.
Matka Brygida Olędzka podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej ekspozycji, w sposób szczególny pani Ewie i panu Adamowi Grobelnym (Pracownia Projektowa 7MUZ – 7muz.pl) za projekt loretańskiego muzeum i zaangażowanie w to dzieło. „Cieszymy się, że w Loretto udało się zorganizować tę wystawę, ponieważ kult loretański ściśle wiąże się z dzwonkiem, który od włoskiego sanktuarium został nazwany dzwonkiem loretańskim. Życzymy wszystkim, by ta wystawa wnosiła wiele radosnego dźwięku w nasze życie, a nade wszystko przyczyniła się do spełnienia podstawowego zadania, jakie niesie dzwon, o którym czytamy w obrzędzie poświęcenia dzwonów kościelnych: by wierni, którzy słuchać będą jego głosu, wznosili serca do Ciebie, Boże, i byli gotowi do udziału w radościach i trudach braci”.
s. Wioletta Ostrowska CSL