Wsparcie zgromadzenia
Różaniec

Anioł Stróż

Tak Rodzinie

Nasze publikacje

Kalendarium

Uroczystości i wydarzenia

Odpust i pobłogosławienie nowej świątyni w Loretto k. Wyszkowa.

W polskim Loretto 10 września podczas uroczystości odpustowych, które zgromadziły około 15 tys. Pielgrzymów, został pobłogosławiony nowy kościół. Odpust odbywał się pod hasłem: Matko Kościoła, zjednocz nas w Twoim domu.
Mszy świętej odpustowej, koncelebrowanej przez kilkudziesięciu kapłanów, przewodniczył ks. bp Romuald Kamiński Biskup Warszawsko-Praski. W homilii nawiązał do historii tego miejsca. W tym roku mija 90 lat od jego założenia przez charyzmatycznego fundatora bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Pielgrzymka służy temu by raz jeszcze się odnowić i przemyśleć ważne sprawy, omodlić je i prosić o umocnienie wiary - mówił hierarcha. - Dziś naszą przewodniczka jest Maryja. Ona jest wzorem zawierzenia Bogu. Homilia ks. bp Romualda Kamińskiego Odpust 2018.mp3
Na trwałe w pamięci utrwalą się imiona Reginy Katner i Andrzeja Jaczewskiego Prezesów firmy Ebejot z Warszawy, fundatorów kościoła zawierzonego Maryi tego dnia.
Podczas obrzędu pobłogosławienia nowej świątyni dedykowanej Pani Loretańskiej w mensie ołtarza zostały umieszczone relikwie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
Siostry loretanki na uroczystość przygotowały film, który został zaprezentowany wszystkim obecnym pielgrzymom. Dotyczył on 90-letniej historii tego miejsca: Film-video "90 lat Loretto w Polsce 1828-2018"
Od godzin porannych Loretto wypełniało się pielgrzymami z różnych części Polski. Przybywali oni zarówno indywidualnie, jak i w zorganizowanych pielgrzymkach autokarowych, rowerowych bądź pieszych. 
Po raz trzydziesty przybyła piesza pielgrzymka dekanalna z Janowa. Najdłuższą trasę pokonali pątnicy z III Diecezjalnej Pielgrzymki z Drohiczyna. Szli do Loretto 4 dni. Najmłodszym uczestnikiem była 5-miesięczna Antonina. W południe Loretto zamieniło się w bezkresne morze kolorowych parasoli wypełniających niemal każdy zakątek placu modlitwy przed świątynią, gdyż padał przelotny deszcz. Na koniec zaś zaświeciło śliczne słońce. 
Wszyscy mogli zobaczyć nowy kościół, uczcić relikwie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego i pomodlić się przy jego sarkofagu. Wielu z nich swoje kroki kierowało też na cmentarz, na którym spoczywają siostry loretanki, na dróżki różańcowe czy też Drogę krzyżową w lesie.

     

Świętowanie rozpoczął śpiew Godzinek. Była też możliwość uczestniczenia w modlitwie różańcowej i konferencji która wygłosił o. Albert Oksiędzki paulin. Ponadto pielgrzymi uczestniczyli w uwielbieniu Maryi, które poprowadził zespół Guadalupe z Lublina.  Uroczystość zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia.Czym była ta uroczystość? Osoba, u której od ubiegłorocznego odpustu przez cały rok gościła mała kopia figury Matki Bożej Loretańskiej, podzieliła się świadectwem, że to właśnie dzięki Maryi przetrwała w tym czasie śmierć swojego męża. Było ciężko ale Maryja mnie pokrzepiała i dodała mi otuchy bym się nie załamała. 
Dziękując Bogu za dar nowej świątyni oraz zawierzając Bożej opatrzności i wstawiennictwu Maryi, siostry loretanki ufają, że przyczyni się on do pomnażania Bożej chwały i dobra rodzin.

s. Wioletta CSL

90 lat  powstania polskiego Loretto

    90 lat temu ks. Ignacy Kłopotowski zwrócił się do Kurii Metropolitalnej Warszawskiej o pozwolenie na zamieszkanie Sióstr Loretanek w nowo zakupionej przez siebie posiadłości Zenówka, która otrzymała nazwę Loretto oraz otwarcie kaplicy z prawem przechowywania Najświętszego Sakramentu.
    Siostry Loretanki dzięki Bożej Opatrzności są obecne w Loretto do dziś. Kaplica w latach 80. została wyniesiona do rangi sanktuarium, a już wkrótce będziemy mogli cieszyć się nową świątynią w tym miejscu. Do samego Loretto przybywa coraz więcej osób przyciąganych przez Matkę Bożą. A jak jest naprawdę i o tym kto czerpie łaski z tego miejsca mówi s. Alojza loretanka z Loretto. Zapraszamy do lektury artykułu Łaska w tym miejscu bardzo się rozlewa oraz do odwiedzenia Loretto! 

Nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

W drugiej połowie września Sanktuarium w Loretto miało radość gościć Cudowny Obraz Pani Jasnogórskiej peregrynujący od czerwca 2017 w diec. warszawsko-praskiej.

Pierwsze nawiedzenie miało miejsce 14.09.2017. Obraz został uroczyście powitany przez ks. abpa H. Hosera SAC i o. Wojciecha Kotowskiego SSCC kapelana z Loretto po czym odprawiono Mszę Świętą na powitanie. Po Apelu Jasnogórskim prowadzonym przez o. Krzysztofa Grzesicę OSPPE kustosza Obrazu, Rodzina Loretańska poprowadziła modlitwę różańcową, a następnie Siostry odśpiewały Akatyst ku czci Matki Bożej.

Szczególnym punktem czuwania była Pasterka o powołania odprawiona o godz. 24.00 przez byłych i obecnych kapelanów i spowiedników sióstr w Loretto. Wyjątkowy klimat modlitwy i refleksji nad tematem powołania stworzył ks. Kazimierz Seta, który wygłosił homilię kończąc wątkiem muzycznym.
Godziny nocnego czuwania objęły Siostry z domów na terenie diec. warszawsko-praskiej: z Domu Generalnego, Mińska Mazowieckiego, Warszawy-Rembertowa, Nowicjat i Juniorat, Loretto i Warszawa Bródno w godzinach porannych. Nie zabrakło też osób świeckich z Rodziny Loretańskiej, które czuwały w nocy przy Maryi.
Kolejnego dnia Obraz nawiedził także DPS Charytatywne Dzieło Miłości im. Ks. Ignacego Kłopotowskiego, gdzie został przeniesiony procesyjnie przez pracowników. Zarówno personel, a przede wszystkim pensjonariuszki mogły uczestniczyć we Mszy Świętej odprawianej w intencji osób chorych przez o. Kustosza.
Na zakończenie nawiedzenia, po Mszy Świętej dziękczynnej, kapelan o. Wojciech wraz z delegacją sióstr, przejechali do kolejnej stacji peregrynacji w Gwizdałach, gdzie zgodnie z ceremoniałem, złożyli kwiaty w podziękowaniu za łaskę nawiedzenia.
Drugie nawiedzenia Cudownego Obrazu miało miejsce tydzień później w dn. 22-23 września 2017 r. pod koniec trwających w tym czasie rekolekcji Lectio Divina z udziałem sióstr loretanek. Powitaniu i Mszy Świętej przewodniczył ks. bp  Marek Solarczyk, który odwołując się do przeczytanej Ewangelii w Kanie Galilejskiej, skierował słowa homilii do sióstr ukazując, że zostały zaproszone na przyjęcie weselne, na którym jest Maryja.
Tradycyjnie Apel Jasnogórski poprowadził kustosz Obrazu, tym razem o. Stanisław Jarosz. Czuwanie nocne natomiast objęły siostry rekolektantki.
Kolejnego dnia Mszy świętej dziękczynnej przewodniczył rekolekcjonista ks. Jakub Szczęśniak w koncelebrze z o. Przełożonym kapelanem z Loretto oraz ks. Dominikiem Samulakiem z diec. zamojsko-lubaczowskiej, który wygłosił homilię.
To nawiedzenie zakończyło peregrynację Cudownego Obrazu w dekanacie jadowskim. Naszą wdzięczność za obecnośc Pani Jasnogórskiej wyraziła modlitwa płynąca z serc, a zachowały ją  słowa zapisane w Księdze Nawiedzenia.

10 września 2017 Loretto – Odpust Matki Bożej Loretańskiej

ABY OBEJRZEĆ FILM Z UROCZYSTOŚCI
KLIKNJI NA TO ZDJĘCIE

Doroczny odpust - tym roku pod hasłem „Odnaleźć pokój przy Niepokalanym Sercu Maryi” – w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto k. Kamieńczyka zgromadził licznych wiernych. Przybyły 33 pielgrzymki autokarowe, z niektórych parafii po kilka autokarów,15 pielgrzymek pieszych, kilka rowerowych oraz bardzo wielu pielgrzymów indywidualnych z kilkudziesięciu  parafii kilku diecezji. Największa pielgrzymka, jak co roku, przyszła wspólnie z Wyszkowa, Rybienka Leśnego i okolic; liczyła 1700 osób. Szczególną pielgrzymką była 2. Drohiczyńska Piesza Pielgrzymka „Od chrzcielnicy do grobu bł.ks. Ignacego Kłopotowskiego”. Szła do Loretto przez trzy dni. [Uczestniczyły w niej także siostry Loretanki: pierwszego dnia Matka Aniceta, s. Aurelia, ostatniego dnia do grupy łochowskiej dołączyły s. Marczelina i s.  Alina, a przez wszystkie dni pielgrzymowały s. Przeł. Elwira, s. Agnes i s. Noela. Do idących z Drohiczyna po drodze dołączali kolejni z Sokoła Podlaskiego i Stoczka Węgrowskiego, gdzie pielgrzymka zatrzymywała się na nocleg. Łącznie wędrowało 120 osób.
[Program poranny wypełniła modlitwa i śpiew. Rozpoczęto odśpiewaniem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, następnie członkowie Rodziny Loretańskiej poprowadzili modlitwę różańcową, po której można było wysłuchać koncertu ewangelizacyjnego Zespołu Rodzinnego „Eo Nomie”. Ojciec Tomasz Tlałka paulin z Jasnej Góry wygłosił konferencję „Maryja - Dom Boży i Brama do Nieba”, po której nastąpił koncert pieśni religijno – patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Victoria z Warszawy Rembertowa.]

Centralnym punktem uroczystości była Msza Święta, której przewodniczył bp Stanisław Stefanek. Biskup senior diecezji łomżyńskiej główną część swojej homilii poświęcił potrzebie otwartości na potrzeby innych, oraz zagrożeniom „przemysłu niepokoju i podejrzliwości, który zagraża naszemu pokojowi serca”. Mówił o polskiej duchowości i gościnności, której nie trzeba się wstydzić. – Pan Bóg daje nam program na życie: wychodzenie do drugiego człowieka. Wyziębione serce bardzo łatwo zamyka się na Pana Boga. Wiele mówi się o pustych kościołach na zachodzie Europy. Tymczasem to nie kościoły, ale serca ludzkie sa puste – mówił. Zachęcał także: - Nie bójmy się włączać naszych prostych, konkretnych spraw, sytuacji, kiedy możemy komuś pomóc, okazać gościnność, do wielkiego dzieła przekazywania Ewangelii. Po Eucharystii odbyło się [przekazanie nagrody głównej w Konkursie fantowym], którą jest przyjęcie do swojego domu, na rok – do następnego odpustu w Loretto – figury Matki Bożej Loretańskiej. Gościć ją będzie rodzina Ewy Odolak z parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Miedzeszynie.
                                                                   relacja Radek Molenda za: Idziemy nr 38(264)2017

Zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia w Loretto

W niedzielę 13 listopada 2016 r. w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto obchodziliśmy zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Podczas Eucharystii sprawowanej o godzinie 10.00 zanosiliśmy Panu Bogu dziękczynienie za wszelkie dary Jego łaski, które płynęły z tego świętego miejsca – domu Matki Bożej Loretańskiej w polskim Loretto. Ufamy, że stało się ono dla wielu miejscem doświadczenia miłosiernej miłości Boga i przemiany serc. Złożonym u stóp Matki Bożej Loretańskiej wotum wdzięczności za ten wyjątkowy czas łaski jest perłowy krzyżyk w złotej oprawie z brylantami wraz z pamiątkową tabliczką z wygrawerowanym napisem „Rok Miłosierdzia 2015/2016”.
   

 

Odpust ku czci  Matki Bożej Loretańskiej i wmurowanie kamienia węgielnego pod nową świątynię - 7 wrzesień 2014

„Maryja Świątynią Boga w Trójcy Jedynego”

W niedzielę 7 września 2014 r. Sanktuarium w Loretto przeżywało podwójną uroczystość. Tradycyjnie tego dnia miały miejsce uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Loretańskiej. Drugim ważnym wydarzeniem było wmurowanie kamienia węgielnego w budowaną nową świątynię ku czci Loretańskiej Pani. Całej uroczystości przewodniczył ks. abp Henryk Hoser SAC biskup warszawsko-praski. Przybyli kapłani wraz z siostrami loretankami, darczyńcami wnoszonego kościoła, jak również licznie przybyli pielgrzymi wspólnie modlili się w intencji dzieła budowy nowej świątyni.
W programie niedzielnej uroczystości była także wspólna modlitwa różańcowa, którą poprowadzili przedstawiciele kół różańcowych diecezji warszawsko-praskiej, konferencja formacyjna dla małżonków, koncert Marcina Stycznia, który w pięknej aranżacji muzycznej przybliżał m.in. słowa św. Jana Pawła II, występ p. Kamila Radzimowskiego na duduku - dętym instrumencie armeńskiego pochodzenia, a po Eucharystii modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, którą poprowadziły Siostry Matki Bożej Miłosierdzia. W loretańskich uroczystościach tradycyjnie towarzyszyła nam Orkiestra „Viktoria” wraz ze znakomitymi solistami dając oprawę muzyczną dla Liturgii Eucharystycznej i obrzędowi wmurowania kamienia węgielnego.
Ufamy, że zarówno pielgrzymi, jak i wszyscy uczestnicy uroczystości zostali umocnieni łaską Bożą płynącą przez orędownictwo Maryi. Wszystkim członkom Orkiestry, Solistom, jak również innym wspierającym nas osobom w organizacji tego dnia, niech Matka Boża Loretańska hojnie wynagrodzi. I już dziś zapraszamy na uroczystości za rok do Loretańskiego Sanktuarium.

ABY OBEJRZEĆ FILM Z UROCZYSTOŚCI
KLIKNJI NA TE ZDJĘCIA


  cz. 1                             cz. 2

 

*****

Odpust w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej - 8 wrzesiań 2013
         

MARYJA PRZEWODNICZKĄ WIARY

Pod tym hasłem odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Loretańskiej w sanktuarium w Loretto 8 września br. Tym razem zbiegły się one ze świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz trwającą w Roku Wiary peregrynacją figury Pani Loretańskiej po parafiach diecezji warszawsko-praskiej, tak więc powodów do radosnego świętowania było więcej niż zawsze. Wymarzona pogoda: słońce i błękitne bezchmurne niebo, uśmiechnięte twarze pielgrzymów sprzyjały atmosferze modlitwy i odpoczynku w domu naszej Najlepszej Matki. A przybyły rzesze! Najliczniejsze były grupy piesze, chociaż nie brakowało autokarowych, np. z Wrocławia, rowerowych i konnej, która stała się wspaniałą atrakcją. Niektóre parafie, np. z Wyszkowa, zjednoczyły swoje siły, tak że mogłyśmy powitać nawet 2-tysięczną grupę ze znaczną liczbą rodzin, co tym bardziej radowało nasze serca.

Najważniejszym punktem bogatego programu była oczywiście wspólna Msza święta, której przewodniczył ks. abp Henryk Hoser SAC, pasterz diecezji warszawsko-praskiej. W homilii podkreślił, że Maryja jest dla wszystkich, rodzi nas dla Boga i prowadzi. Po Eucharystii Ksiądz Arcybiskup poświęcił plac i krzyż pod budowę nowego kościoła w Loretto, który będzie służył coraz liczniej przybywającym czcicielom Matki Bożej szukającym u Niej pociechy i nadziei.
 

V Pielgrzymka Czytelników „Różańca” - 25 maj 2013r.

RÓŻANIEC szkołą wiary

25 maja br. w strugach deszczu rodzina różańcowa po raz piąty wspólnie modliła się w Loretto za Ojczyznę, polskie rodziny i siebie nawzajem, a także dziękowała za otrzymane łaski od Tej, którą w Roku Wiary szczególnie przyzywamy jako Matkę wszystkich wierzących.  
 Tego dnia do Loretto zawitały setki pielgrzymów – nie tylko z odległych zakątków Polski, wszak miesięcznik „Różaniec” ma swoich czytelników rozsianych na całym świecie. Na parkingu przed sanktuarium stało ponad 30 autokarów. Wszyscy, nie zważając na trudne warunki atmosferyczne, przyjechali tu dla Tej, którą kochają i czczą w cudownej figurze Matki Bożej Loretańskiej.
Na początku Mszy świętej, będącej najważniejszą częścią pielgrzymki, ks. bp Edward Frankowski z Sandomierza przypomniał, że 5 lat temu czczona tutaj cudowna figura Matki Bożej została ukoronowana. A za kilka lat w tym miejscu powstanie świątynia, gdyż Loretto otrzymało pozwolenie na budowę. Do chroniących się pod parasolami pielgrzymów mówił: „Ten deszcz to egzamin wytrwałości, a obecne czasy tego wymagają”. Prosił także Boga, aby w padającym deszczu każdy dostrzegł znak obfitości Jego łask, które przez ręce Maryi spływają na każdego pielgrzyma. Eucharystię śpiewem i grą na instrumentach uświetnił Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”, który wcześniej – prezentując swoje umiejętności taneczne i wokalne – rozgrzewał serca i radował oczy zebranych. 
W czasie homilii ks. bp Frankowski przypomniał m.in. historię uzdrowienia bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego przez wstawiennictwo Maryi, a także jego liczne dzieła, w tym to największe – Zgromadzenie Sióstr Loretanek. „Siostry – mówił Ksiądz Biskup – to apostołki pracy. Siostry angażują się na wielu polach, ale ich najbardziej znane dzieło mieści się w Rembertowie, gdzie prowadzą wydawnictwo. Tym sposobem kontynuują dzieło swojego Ojca Założyciela, który niosąc biednym chleb, dbał także o rozwój wiary i wiedzy swoich podopiecznych, bo to zawsze powinno iść ze sobą w parze”.  
Nawiązując do przeżywanego w Kościele Roku Wiary, a także spuścizny ks. Ignacego Kłopotowskiego, Ksiądz Biskup wskazał 4 etapy na drodze wiary: „Pierwszy – to uświadomienie sobie, że wiara jest najcenniejszym darem od Stwórcy; drugi – wiara powinna kształtować całe nasze życie; powinna wyrażać się w naszych postawach i uczynkach miłosierdzia wobec innych; trzeci – każdy z nas jest odpowiedzialny za rozwój wiary; pomagają w tym sakramenty święte; czwarty – to ­dawanie świadectwa; zadanie dla rodzin, aby przekazywały kolejnym pokoleniom wiarę ojców, a także dla Rodziny Loretańskiej, Żywego Różańca i wszystkich sympatyków oraz czytelników «Różańca», aby w swoich środowiskach propagowali katolickie media (prasa, telewizja).  W ten sposób każdy może pomagać Matce Bożej prowadzić ludzi do zbawienia”. 

Po Mszy świętej wypogodziło się. Dzięki temu  – już ze złożonymi parasolami – mogliśmy wspólnie pomodlić się na różańcu, odśpiewać nabożeństwo majowe i odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Modlitwy poprowadził i końcowego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem udzielił  ks. Feliks Folejewski SAC.

Koronacja figury Matki Bożej Loretańskiej - 7 wrzesień 2008r.

„Służebnica Pańska została Panią i Królową po to, by być Królową naszych serc. Jej królowanie ma zawsze i niezmiennie wymiar macierzyński” – powiedział ks. abp Henryk Hoser SAC w homilii na Mszy świętej 7 września 2008 r., podczas uroczystości koronacji figury Matki Bożej Loretańskiej w Loretto.

Figura Matki Bożej już dzień przed uroczystością została wystawiona przed sanktuarium loretańskim, by stąd mogła wypatrywać swoich dzieci – jak nadchodzą radosne, rozśpiewane grupy: rodziny, młodzież, dzieci i starsi. Niektórzy przyjechali dzień wcześniej, by duchowo przygotować się do liturgii koronacji. Uroczysty, tak długo wyczekiwany dzień, rozpoczął się Mszą świętą o godz. 6.00 rano. O 9.30 odśpiewano Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a o 10.10 odmówiono różaniec, po czym odśpiewano Litanię loretańską. Oczekiwaniu na Eucharystię towarzyszyła – jak zawsze w pięknym wykonaniu – gra orkiestry Victoria z parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie oraz śpiewy chóru sióstr loretanek i scholi „Kropelki” z parafii Narodzenia Matki Bożej z Mińska Mazowieckiego. Atmosfera radosnych i modlitewnych przygotowań do Eucharystii udzielała się zarówno rozmodlonym pątnikom, jak i tym, którzy umęczeni pieszym pielgrzymowaniem odpoczywali w zaciszu. Do spowiadających na placu kapłanów ustawiały się długie kolejki. Zwyczajny był widok pojedynczych ludzi kryjących się przed upałem pod drzewami, by z różańcem w ręku powierzać się Matce Bożej.
Na uroczystość koronacji figury Matki Bożej do Loretto przybyli przedstawiciele Episkopatu Polski: kard. Józef Glemp, Prymas Polski, który przewodniczył Mszy świętej; abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce; abp Henryk Hoser SAC, pasterz diecezji warszawsko-praskiej, który wygłosił homilię i dokonał aktu koronacji figury Pani Loretańskiej; abp Mieczysław Mokrzycki, koadiutor ze Lwowa, były wieloletni sekretarz dwóch papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI; bp Stanisław Stefanek, ordynariusz z Łomży; bp Antoni P. Dydycz, ordynariusz z Drohiczyna; bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz z Łowicza; bp Piotr Libera, ordynariusz z Płocka; bp Kazimierz Romaniuk, senior warszawsko-praski; bp Stanisław Kędziora, sufragan warszawsko-praski; bp Edward Frankowski, sufragan z Sandomierza; bp Mieczysław Cisło, sufragan z Lublina; bp Romuald Kamiński, sufragan z Ełku. Oprócz księży biskupów przybyli bardzo licznie kapłani diecezjalni i zakonni oraz siostry zakonne.
Honorowymi gośćmi byli wykonawcy koron: Olgierd Stopiński oraz pracownicy Galerii Artystycznej. Nie mogło również zabraknąć wiernych pomocników Matki Bożej – członków Rodziny Loretańskiej, oraz przedstawicieli lotników z ks. Zbigniewem Stefaniakiem, kapelanem lotniska Okęcie w Warszawie, którzy przybyli do swojej Patronki. Obecni byli także członkowie Żywego Różańca, innych wspólnot parafialnych oraz pielgrzymki autokarowe Rodziny Radia Maryja z różnych stron Polski. Uroczystość zgromadziła w sumie około 30-tysięczną rzeszę pielgrzymów, przybyłych tutaj w zorganizowanych pieszych i autokarowych pielgrzymkach czy też własnymi środkami lokomocji. Ci natomiast, którzy z różnych powodów nie mogli przybyć, łączyli się duchowo dzięki transmisji przeprowadzonej przez Radio Maryja, Telewizję Trwam i Radio Niepokalanów.

 

Spojrzenia obecnych uczestników skupiały się na pięknym obliczu Madonny Loretańskiej. Widok koron przyniesionych w procesji przez siostry loretanki wywoływał wzruszenie i radość. „Teraz, wywyższona nad chóry anielskie, króluje w chwale z Synem i wstawia się za wszystkimi ludźmi jako Pośredniczka łask i Królowa miłosierdzia. Boże, wejrzyj łaskawie na tych, którzy, wieńcząc koroną wizerunek Chrystusa i Jego Matki, wyznają, że Twój Syn jest Królem wszechświata i wzywają opieki Najświętszej Dziewicy jako Królowej” – modlił się ks. abp Henryk Hoser w czasie obrzędu koronacji.
Uroczysta Msza święta zakończyła się wspólnym odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i błogosławieństwem pontyfikalnym.
Jednak rozmodleni czciciele Maryi nie chcieli tak szybko z Nią się żegnać. Po uroczystości tłumy garnęły się, by choć dotknąć Jej niezwykłego wizerunku, z bliska popatrzeć w Jej oczy, uśmiech na twarzy.

Po skończonej uroczystej liturgii wierni nieustannie podchodzili do ukoronowanej Maryi i na klęczkach, ze łzami, trwali na modlitwie. Ponieważ po Koronce do Bożego Miłosierdzia wciąż przybywali pielgrzymi, o 16.00 była możliwość uczestniczenia we Mszy świętej. Kiedy dzień zbliżał się ku końcowi, figurę wniesiono w procesji do sanktuarium i umieszczono na ołtarzu. Po uroczystych Nieszporach wróciła na swoje miejsce wysoko w ołtarzu. Teraz, już w nowych koronach, czeka wraz z Synem na swoje dzieci.
                                       Fragmenty z oprac. Małgorzata Laskowska i s. Wioletta Ostrowska CSL

Odpust w Loretto 07.09.2016
Droga do Loretto – drogą do Boga


Jak co roku, do „domu Matki” w Loretto wędrowali pielgrzymi z różnych regionów Polski. Wierni czują wewnętrzne przynaglenie, by w Uroczystość Odpustową ku czci Matki Bożej Loretańskiej wspólnie się modlić, powierzać Maryi swoje troski i dziękować Bogu za wielkie rzeczy, jakie czyni dla człowieka.
Pielgrzymi wędrują do Loretto bez względu na pogodę. W tym roku doskwierał upał, ale nie był przeszkodą. - Najważniejsze jest dla nas jedno: by dotrzeć do stóp Maryi i tutaj jednoczyć się w modlitwie z innymi – mówi Agata z Łochowa, która do Sanktuarium w Loretto dotarła wraz z grupą pielgrzymów.  – Nie było ciężko, bo szliśmy z naszą Matką – dodaje. Dziesięcioletni Tomek, który przyjechał do Loretto z pobliskich Urli na rowerze ze swoją babcią, głośno powtarzał, że „takie pielgrzymki są bardzo fajne, bo można spotkać wielu dobrych ludzi”.
W tym roku licznie przybyli wierni z diecezji drohiczyńskiej, bo właśnie tam, w Korzeniówce koło Drohiczyna w 1866 r, przyszedł na świat błogosławiony ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek. Sto pięćdziesiąt lat od jego narodzin i w 125 rocznicę święceń kapłańskich jego duchową obecność w Loretto dawało się wyraźnie odczuć. Wyrazem tego było przedstawienie teatralne o Błogosławionym. pt. „Czym się Bogu odwdzięczę?”. Właśnie takie pytanie zadawał sobie ks. Kłopotowski u progu swojej kapłańskiej drogi. Drogi, którą wyznaczył licznymi dziełami miłosierdzia na rzecz bezdomnych i ubogich oraz drogi, którą przebył z Maryją.


Nie przypadkiem więc tegoroczne hasło Uroczystości Odpustowej ku czci Matki Bożej Loretańskiej brzmiało: „Z Maryją na drogach miłosierdzia”.  I widać było, że pielgrzymi w Loretto mocno wzięli je sobie do serca. W czasie drogi, podczas celebracji, a także w czasie posiłku pomagali sobie wzajemnie we wszystkim. Pożyczali parasole przeciwsłoneczne, ustępowali sobie miejsca w kolejkach. Nikt na nikogo krzywo nie patrzył, ani się nie denerwował. Widać było, że odwoływanie się do miłosierdzia w poszczególnych punktach programu przynosiło natychmiastowe owoce. I że droga do Loretto była drogą do Boga. Ten wątek zresztą podkreślał w swojej homilii ks. biskup Tadeusz Pikus, ordynariusz diecezji drohiczyńskiej.
Kaznodzieja przywołał słowa z biblijnej Księgi Izajasza, w której opisana jest swego rodzaju skarga Boga, wyrażona słowami: „Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami”.  I jak podkreślał biskup, „Bóg robi wszystko, by te drogi na nowo się zeszły. W Zwiastowaniu Bóg współdziała z człowiekiem. Wybrał Maryję po to, by człowieka na nowo doprowadzić do Boga. By myśli i drogi Boga stały się myślami i drogami człowieka. Jest to akt miłosierdzia Boga.” Ordynariusz drohiczyński zauważył, że Jednym z pól życia człowieka, na którym miłosierdzie może się realizować jest kochająca się rodzina, w której nie pytamy, czy mnie będzie lepiej z drugą z osobą, ale czy innym będzie lepiej ze mną. Homilia bez wątpienia poruszała serca zebranych, bo kilka razy przerywały ją gromkie brawa. – Miłosierdzie Boże jest niczym koło ratunkowe. Nie jest pobłażaniem, ale tym, co naprawia to, co zostało zniszczone między Bogiem a człowiekiem oraz człowiekiem i człowiekiem. Nie lękajmy się odczytać zamysłu Boga w naszym życiu – zakończył hierarcha.

Homilia Ks. bp. T. Pikusa  wygłoszona w Loretto
w czasie Uroczystości odpustowych  dnia 07.09.2016 - video

Po Mszy Świętej wierni odśpiewali Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Uroczystości zakończyły się Nieszporami i modlitwą Anioł Pański.
Z wielkim pokojem w sercu opuszczałam Loretto. Tutaj bardziej zrozumiałam i odczułam miłosierdzie Boga, które płynie przez ręce Maryi – mówi pani Krystyna z Drohiczyna. Pan Tomasz z Otwocka przyjechał do Loretto sam. Przyznaje, że uroczystość była cudowną katechezą o Bożym Miłosierdziu i o miejscu Matki Bożej w działaniu miłosiernego Boga.
W tym roku po raz kolejny loretańskie wydarzenia potwierdziły, że droga do Loretto jest drogą do Boga.
(tekst Moniki Florek – Mostowskiej opublikowany w Różaniec 11/2016)

Uroczystości i wydarzenia - więcej na stronie:
www.loretto.pl

 


 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. OK