Cytat dnia
W Sakramencie Ołtarza łączę się z Ofiarą Boską, ofiaruję Jej siebie, aby z Nią się ofiarować. Chowam się pod Jej zasłonę, aby skryć nędzę moją. Wyniszczam siebie
w Niej, aby jedyną pozostała Ofiarą, którą Bóg
z upodobaniem przyjmuje.
Bł. ks. Ignacy Kłopotowski
Strona główna
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej powstało 31 lipca 1920 roku. Założycielem zgromadzenia jestbł. ks. Ignacy Kłopotowski, ówczesny dziekan praskii proboszcz parafii Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie. Początkowo loretanki stanowiły związek religijny posiadający ustną aprobatę arcybiskupa warszawskiego, Aleksandra Kakowskiego. Kanoniczna erekcja zgromadzenia nastąpiła 19 maja 1928 roku. W ten sposób powstało Pobożne Stowarzyszenie Sióstr Loretanek. Po drugiej wojnie światowej, w 1949 roku loretanki stały się zgromadzeniem zakonnym na prawie diecezjalnym, zaś 24 maja 1971 roku uzyskały dekret pochwalny i zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej.
Maryja jest główną Patronką Zgromadzenia. Drugorzędnymi patronami są: św. Józef, św. Benedykt i św. Scholastyka. Obecnie Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej posiada 20 domów, w tym 7 za granicą. Zasadniczy nurt działalności sióstr loretanek stanowi praca wydawnicza i drukarska.
Zadania apostolskie Zgromadzenia
- apostolstwo słowa drukowanego
Jako apostołki prasy katolickiej prowadzimy wydawnictwa
i drukarnie w Polsce i za granicą, służąc całemu Kościołowi.
- apostolstwo nauczania i wychowania
Wierne idei Założyciela – bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego – który z miłością wychodził do sierot, najbiedniejszych dzieci
i zagrożonej moralnie młodzieży, podejmujemy prace wychowawczo-katechetyczne.
- apostolstwo dobroczynne
Idąc za przykładem miłości bł. ks. Ignacego do ubogich, w których żyje i cierpi Chrystus, podejmujemy prace charytatywne, prowadząc domy opieki dla chorych oraz odwiedzając chorych i biednych w ich domach.
- apostolstwo życia codziennego
Poprzez wzajemną miłość, współpracę, pełnienie czynów miłosierdzia i dzielenie się dobrą książką staramy się dawać świadectwo życia ewangelicznego, przepajając środowiska, w których żyjemy i pracujemy, duchem Chrystusowym.